Logo Teatru Miejskiego w Gdyni

Martyna Matoliniec

Martyna Matoliniec. Absolwentka Wydziału Lalkarskiego Akademii Teatralnej im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, filia we Wrocławiu.

W 2016 roku zagrała główną postać Niny w Ceremonii Zamknięcia Europejskiej Stolicy Kultury: ,,Niebo" w reż. Chrisa Baldwina.

W 2017 zagrała gościnnie w dyplomie ,,A teraz wszystkie dusze razem" (nagrodzonym Grand PRIX na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów PESTKA 2018) reżyserii Pawła Passiniego, połączonym z realizacją ,,Widm" w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.

W 2019 roku zagrała w dwóch spektaklach dyplomowych;
,, Zabójca czasu" reżyseria Maćko Prusak;
,, Słaby rok" reżyseria Martyna Majewska;

Ze spektaklem ,,Dziwaczki" (reż. Natasza Sołtanowicz) wzięła udział w jednym z najbardziej prestiżowych europejskich festiwali - Avignon Le Off. W 2019 roku spektakl zdobył główną nagrodę na Festiwalu Theater Networking Talents w Rumunii.

W lutym 2019 Zrealizowała autorski spektakl ,,Co po nas zostaje" w ramach projektu ,,Teatr na Faktach" w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu.

W Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni gościnnie zagrała Maruzellę w „Czarnych wdowach” Anny Burzyńskiej i Agłaję w spektaklu „Nastazja wychodzi za mąż” na podstawie Dostojewskiego.

,,Dobrze wypada wątek romansowy, bo Maciej Wizner jako Paolo i debiutująca w Teatrze Miejskim gościnnie Martyna Matoliniec w roli Maruzzelli tworzą parę, która budzi sympatię. Szczególnie rola Maruzzelli zagrana jest ciekawie, niemanierycznie i z dużą lekkością, więc dobrze śpiewająca Martyna Matoliniec (grać będzie w tym sezonie nie tylko w tym spektaklu) wydaje się wartościowym nabytkiem do zespołu, w którym nie ma aktorki o takim emploi jak ona" Łukasz Rudziński trojmiasto.pl

Nagrody
2021 - Nagroda Dyrektorów Teatru Miejskiego w Gdyni z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru za rolę Małgorzaty Dashwood w „Rozważnej i romantycznej” w reżyserii Aliny Moś-Kerger;

Role w naszym teatrze

Elf„Sen nocy letniej”
Max, Pasażerka, Maria Dembowska„Marlena Dietrich. Iluzje”
Zosia Bielska szansonistka, Rewa Janowicz„Znaczy Kapitan”
Ruta„Prawiek i inne czasy”
Małgorzata Dashwood„Rozważna i romantyczna”
AGŁAJA„Nastazja wychodzi za mąż”
Zdjęcie - Martyna Matoliniec