Grażyna Antoniewicz

Bez przebaczenia

Dziennik Bałtycki, 2004-11-29

"Wizyta starszej pani" Friedricha Dürenmatta, w reżyserii Jacka Bunscha, nowego dyrektora Teatru Miejskiego w Gdyni oczekiwana była z wielkim zainteresowaniem. Rolę Klary Zachanssian, gra bowiem gościnnie Halina Winiarska.

Jaka jest Winiarska w tej roli? Cierpliwa. To nie monstrum ani anioł zemsty, lecz nieprzyzwoicie bogata kobieta. Aktorka pięknie podaje tekst. Nie ma w niej gniewu, wielkich emocji. Nie spieszy się. Cóż, być może naprawdę bogaci się nie spieszą? Ona wie, że dostanie to, po co przyjechała- głowę byłego kochanka Illa. Jej chłodna gra pozostawia mnie obojętną na dramat skrzywdzonej dziewczyny. Stefan Iżyłowski, jako sklepikarz Ill, od początku budzi współczucie. Wzruszający i tragiczny wspaniale pokazał człowieka, który przełamuje w sobie strach, gdy widzi, że nie może liczyć na dawne uczucia Klary, na miłość i przyjaźń najbliższych.

Jest w "Wizycie starszej pani" głębokie przeświadczenie, że z ludźmi można zrobić wszystko. Dla pieniędzy zamordują i samych siebie przekonają, że zrobili to w imię sprawiedliwości