Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni
Logo Teatru Miejskiego w Gdyni

PODSUMOWANIE XX SCENY LETNIEJ TEATRU MIEJSKIEGO IM. WITOLDA GOMBROWICZA W GDYNI

XX jubileuszowy sezon teatralny na plaży w Gdyni Orłowie dobiegł końca. Z wielką radością świętowaliśmy ten jubileusz, który dla wielu osób, które przez te wszystkie sezony tworzyły magię tego niezwykłego miejsca, był wielkim świętem. Od 20 czerwca do 9 sierpnia nasi wierni widzowie, ale nowi – mamy nadzieję - miłośnicy mogli obejrzeć blisko 40 spektakli, w tym również koncerty i recitale mające już swoją stałą publiczność, Piaf po polsku w wykonaniu naszej artystki Doroty Lulki, a także jej koncert tang Dorota Lulka & Milonga Baltica, Życia garść Beaty i Mariusza Żarneckich poświęcone Annie Jantar, w serii Jazz na plaży zaś niezwykle brzmiące w morskiej scenografii: Michał Ciesielski Inner Out, Wojciech Staroniewicz A' Freak-Komeda Project, Witold Janiak Cinema meets Jazz, Krystyna Stańko Trio. Wśród naszych teatralnych propozycji znalazły się bawiące w każdych okolicznościach i scenerii hity naszej małej sceny, Sammy oraz Bóg mordu, a także grane w scenerii słynnego polskiego żaglowca „Daru Pomorza” - Idąc rakiem i Żółta łódź podwodna, a także ciesząca się niesłabnącym powodzeniem Jeszcze bardziej zielona gęś. Autorskim projektem przygotowanym specjalnie z okazji jubileuszu była premiera koncertu Piosenka jest dobra na wszystko przygotowana przez Rafała Kowala, ze scenografią i kostiumami Sabiny Czupryńskiej i aranżacjami muzycznymi: Piotra Salabera. To kabaretowo – musicalowe i absurdalno – oniryczne widowisko w morsko – księżycowej scenerii stało się dla naszych widzą okazja do fantastycznej zabawy z ekscentrycznymi artystami tropem najgłośniejszych przedstawień Sceny Letniej na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat. Na nowo wybrzmiały kultowe sceny z przedstawień takich jak „Trans – Atlantyk”, czy „Iwona, księżniczka Burgunda”, a zabrzmiały wielkie przeboje, takie jak „Nie przerywajcie zabawy”, „S.O.S.”, „Rodzina”, „Ja się boję sama spać”, „Tango Anawa”, „świecie nasz”, czy tytułowa „Piosenka jest dobra na wszystko”. Z okazji jubileuszu przygotowaliśmy tak album Spektakle z morzem w tle. XX lat Sceny Letniej, który dla wszystkich związanych z naszą sceną w Orłowie jest okazją do pięknych wspomnień, dla naszych widzów zaś podróżą w zakamarki jej historii.
Wzorem lat ubiegłych kontynuowaliśmy cykl Cała Polska czyta dzieciom, czyli otwarte spotkania z literaturą dla dzieci i młodzieży.
Wszystkie propozycje, podobnie jak w latach ubiegłych, cieszyły się ogromnym powodzeniem wśród mieszkańców Trójmiasta oraz turystów, którym nasz teatr na plaży stwarza jedyną, niepowtarzalną możliwość obcowania ze sztuką i przyrodą jednocześnie.

Z powodu deszczu zmuszeni byliśmy odwołać 2 przedstawienia, zaś 2 przerwać w trakcie, ale mimo nieprzewidywalnego lata Scenę Letnią odwiedziło w tym sezonie ponad 7 000 widzów, dzięki czemu mogliśmy się cieszyć ok. 80 - procentową frekwencją.

I tak już po raz dwudziesty, niezwykły, teatralny zakątek pod gołym niebem, w sąsiedztwie morza tętnił artystycznym klimatem, z którym trudno było się żegnać po upływie lata...